میزگرد خبری ایلنا به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی

9 آذر 1399
اعضای انجمن زنان کارآفرین کشور می‌گویند: ما در کارآفرینی با مشکلاتی مثل نگاه‌های تبعیض‌آمیز و تحریم روبرو هستیم ولی با وجود مشکلات فراوان همواره در زمینه شکوفایی اقتصاد گام‌ برداشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، موانع کسب و کار زنان چه در حوزه فرهنگی و چه در حوزه اقتصادی کم نیستند. «انجمن زنان کارآفرین» می‌کوشد تا در حوزه‌های مختلف، موانع پیش روی کارآفرینی زنان از راه بردارد و تجارب خود را به دختران جوان منتقل کند.
به گفته زهره بهارلو از زنان فعال در حوزه کشاورزی، چالش‌ها و مشکلات کار در حوزه زنانی که به بازار کار روی می‌آورند، بسیار است از جمله گران شدن يكباره حدود ده برابر نهاده ها مخصوصا كود ، معلق ماندن بدهى كشاورزان و عدم حمايت در سال جارى. او هم مانند بسیاری از کارآفرین‌های دیگر اعتقاد دارد که تحریم‌ها در روند کار بسیار تاثیرگذار بوده و کارآفرینان را با مشکلات فروانی روبرو کرده است، با این وجود زنان کارآفرین جز تحریم با مسایل دیگری هم باید مقابله کنند.
وی معتقد است فرصت هاى ايجاد شده در بخش كشاورزى با توجه به شيوع كرونا بحث فراورى و صنايع تبديلى است که البته مستلزم يارى و كمك متوليان بخش كشاورزی با تسريع در جواب متقاضيان اين بخش است.
بحث بازاريابى نیز با توجه به متنوع بودن محصولات كشاورزى در بين كشورهاى منطقه می تواند فرصت خوبى براى فعالان این بخش بوده و ارزآورى خوبى ايجاد كند .
کرونا، فرصتی برای رشد صنعت فناوری اطلاعات

بهناز آریا (رئیس کارگروه آی‌تی انجمن زنان مدیر کارآفرین) درباره راهکارهایی که می‌تواند بخشی از مشکلات پیش‌روی زنان کارآفرین را از میان بردارد، گفت: آی‌تی نسبت به صنایع دیگر، در دوران شیوع کرونا بسترساز بوده است و در تمامی صنایع نقش موثر دارد. کرونا فرصتی بود تا همه گروه‌ها خودشان را بر نیازمندی‌های بستر فناوری اطلاعات وفق دهند. شرکت‌های فناوری اطلاعات، می‌توانند فرصت‌های ایجاد شده در دوران کرونا را شناسایی کنند و صنعت آی‌تی کشور را رشد دهند.

وی با اشاره به مشکلات پیش‌روی این حوزه یادآور شد: فناوری اطلاعات با چالش‌هایی روبرو است، یکی از این چالش‌ها، تحریم است. مشکلاتی مثل عدم ورود تجهیزات و سرویس نگرفتن از عرضه‌کننده‌های خارجی از دلایل تحریم است که به مجموعه‌ها آسیب زده است. تحریم‌ها و گرانی قیمت ارز می‌تواند فاکتورهایی برای تولید و بومی‌سازی تجهیزات باشند. سختگیری‌های دولت در خصوص مالیات و گمرک از دیگر مشکلات شرکت‌های فناوری اطلاعات است. چالش فرهنگی، مهم‌ترین مشکل فناوری اطلاعات برای بهره‌گیری تمامی آحاد جامعه از آی‌تی است.

او افزود: فناوری اطلاعات مرز نمی‌شناسد. زنان استان‌های کم برخوردار می‌توانند صنایع دستی تولیدی خود را به وسیله آی‌تی به مشتریان عرضه کنند. زنان می‌توانند با فروش صنایع دستی، برای خود، خانواده و شهرشان درآمدزایی کنند. آنان می‌توانند با نگاه بلندمدت به ارزآوری نیز فکر کنند.

این کارآفرین گفت: قطعا برخی از مشاغل سنتی در آینده از بین خواهند رفت یا اصلاح خواهند شد. اگرچه برخی از مشاغل از بین می‌روند ولی مشاغل جدید وارد عرصه کار می‌شوند. روند تغییرات بسیار زیاد است و به همین دلیل نمی‌توانیم حدس بزنیم در آینده به کدام مشاغل نیاز داریم. مهارت‌اندوزی و انتقال تجربه مهم‌ترین نکته در عرصه یادگیری و آموزش است.

چالش‌های شغلی زنان بسیار زیاد است

نفیسه عروجی یکی دیگر از اعضای انجمن ملی زنان کارآفرین است. او نیز به مشکلات این حوزه اشاره کرده و گفت: اشتغال زنان، چالشی بزرگ است. تعداد کمی از زنان با محدودیت‌ها مبارزه کرده و کارآفرینی می‌کنند. قوانین نیز از زنان حمایت نمی‌کند. زنان شاغل در ایران نسبت به برخی کشورهای پیشرفته شرایط نامناسب تری دارند. اگرچه جنس آسیب در شهرهای کلان محدود به حقوق کاری، تعارض‌های جنسی و کلامی می‌شود ولی زنان در شهرهای مرزی آسیب‌های بدتری می‌بینند. ما در تمامی زمینه‌ها حتی کارافرینی با تفکر زن ستیز روبرو هستیم.

وی توضیح داد: ما در بخش زنان آسیب‌دیده در انجمن، بر اشتغال و کسب کارهای آنها تمرکز می‌کنیم. همسران زنان آسیب دیده عموماً باور دارند اشتغال و تولید محصولات از سوی زنان باعث می‌شود، زنانشان در مقابل آنها بایستد. این مردان ترجیح می‌دهند تا در مضیقه مالی باشند ولی همسرانشان کار نکنند. برخی از فعالیت‌های انجمن درخصوص زنان زندانی است.

او ادامه داد: ما گاه با زنان معتاد روبرو می‌شویم که خواهان کار بوده‌اند ولی از سوی همسر به دام اعتیاد افتاده‌اند. ما با مشکلات بسیاری در حوزه کارآفرینی زنان در لایه‌های متفاوت جامعه روبرو هستیم. متاسفانه برخی از زنان که برای اشتغال زنان قدم برمی‌دارند، خودشان هم با مشکلاتی روبرو می‌شوند.
[1:12 PM, 11/25/2020] Mina Anj.shiri: ادامه گزارش میزگرد خبری هفته جهانی کارآفرینی
ما مشکلات فراوانی در حوزه فرهنگ داریم، ترویج فرهنگ جدید زمانبر است. ما در تمامی ابعاد برای اشتغال زنان تلاش می‌کنیم. یکی از برنامه‌های انجمن، ترویج خرد جمعی و کار کردن زنان در کنار هم است. امیدوارم نگاه مردان در خصوص اشتغال زنان تغییر کند و زنان بتوانند تاثیر بیشتری در حوزه اقتصاد داشته باشند.

دولت به تولیدکنندگان کمک کند

زهرا حسین پور یکی دیگر از زنان کارآفرین است. او که دبیر انجمن زنان مدیر کارآفرین است، اظهار داشت: کارگروه صنعت و تجارت انجمن زنان کارآفرین با مسئولین وزرات صنعت وتجارت جلسات بسیارزیادی برگزارکرده است و به دستاورهای مهمی رسیده است که امیدواریم با اجرایی شدن آنها گام مهمی در تسهیل دغدغه‌های زنان کارآفرین درحوزه صنعت و تجارت برداریم. «شامخ اقتصاد» یا همان PMI، شاخصی برای توضیح رفاه زندگی است و درصنعت نیز کاربرد دارد. شامخ کل اقتصاد در مردادماه نسبت به تیرماه،۰.۹۶واحد بهبوداشته است ولی دربخش صنعت ریزش کرده است.

اوادامه داد: یکی از مشکلات ما تأمین مواد اولیه است. متأسفانه پالایشگاه‌های داخلی کشور با تولیدکنندگان همکاری نمی‌کنند و مواد اولیه را در موعد مناسب در اختیار آنها قرار نمی‌دهند. وقتی مواد اولیه در دسترس تولیدکنندگان نباشد، آنها به ناچار وارد بازار واسطه‌ای می‌شوند. حال آنکه دولت می‌تواند با مساعدت خود، این مشکل را حل کند.

این کار آفرین توضیح داد: من همیشه یاد این جمله «جاشوا دیویدسون» از کارآفرینان مطرح دنیا می‌افتم که می‌گوید: بارها از دیگران شنیده‌ایم «چقد خوش شانسی که مجبور نیستی روزی ۸ ساعت کارکنی» این جمله کأملا درست است. من خوشبختم چون به جای روزی ۸ ساعت کار از وقتی چشمانم باز می‌شود، کار می‌کنم وقتی هم چشمانم را می‌بندم در رویاهایم در جستجوی فرصت‌های کسب و کار هستم. کارآفرینی یک سبک زندگی است و نه راهکاری برای ایجاد کسب و کار.

وی در پایان گفت: درنهایت با توجه به چالش‌های موجود، راهکارهایی برای بهبود در توسعه کارآفرینی زنان از طرف انجمن زنان کارآفرین با حضور فعال کمیته‌هاو کارگروه‌های مختلف پیشنهاد می‌شود که ایجاد نگرش مثبت نسبت به کارآفرینی زنان با کمک تقویت الگوهای مهارتی مدیریت کسب و کارها وکمک به ایجاد زیرساخت برای پایگاه اطلاعاتی زنان کارآفرین، از جمله این راهکارهاست.هفته جهانی کارآفرینی مبارک باد
9 آذر 1399