روز دختر مبارک

7 مهر 1399روز دختر مبارک

روز جهانی دختر مبارک باد
 
روز بین‌المللی دختر یک روز یادبود بین‌المللی اعلام‌شده از سوی سازمان ملل متحد است که به روز دختر نیز مشهور است. ۱۱ اکتبر ۲۰۱۲، اولین روز دختر بود. این یادبود در حمایت از فرصت‌های بیشتر برای دختران و ارتقای آگاهی در خصوص نابرابری جنسیتی که دختران در سطح جهان به خاطر جنسیتشان مواجه‌اند برگزار می‌شود. 
 
نامگذاری روزی بین‌ المللی به اسم دختربچه‌ها در جهت حمایت از آنان و تلاش برای دسترسی بهتر و بیشتر دختران به آموزش و تغذیه و حقوق قانونی و مراقبت‌هاي‌ دکتری، و ممانعت از خشونت و تبعیض و ازدواج اجباری صورت گرفت.
 
یازدهم اکتبر در تقویم سازمان ملل متحد روز جهانی دختر است. این سازمان خواستار آن است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد اقدامات بیشتری برای آگاهی دختران جنس مونث زیر ۱۸ سال در زمینه نابرابری های جنسیتی انجام دهند و فرصت های بیشتری در اختیار آنها بگذارند.
 
براساس آمار رسمی سازمان یونیسف، دختران در سراسر جهان با تبعیض های گوناگونی مواجه هستند.
۳۴ میلیون دختربچه در سراسر جهان به آموزش ابتدایی دسترسی ندارند .
در سراسر جهان حدود ۲۰۰ میلیون دختر ختنه شده اند . هر سال سه میلیون دختر در کشورهای مختلف جهان در معرض خطر ختنه شدن قرار دارند .
دختران پنج تا ۱۴ سال در روز ۵۵۰ میلیون ساعت در خانه کار می کنند . رفت و روب ، آشپزی یا حتی آوردن آب از چاه یا چشمه . ساعاتی که پسران پنج تا ۱۴ ساله صرف کارهای خانه می کنند ، پنجاه درصد کمتر از دختران است.
 
یونیسف می گوید که هر سال ۱۲ میلیون دختر خردسال در نقاط مختلف جهان مجبور به ازدواج می شوند و در حال حاضر از هر پنج زن در جهان یکی زیر ۱۸ سال ازدواج کرده است .
بسیاری از این زنان مورد بدرفتاری روحی و خشونت جنسی همسران خود قرار می گیرند . دخترانی که زود ازدواج می کنند در سنین پائین به عنوان مثال در ۱۲ سالگی باردار می شوند و بسیاری از آنها به دلیل بارداری و زایمان تا پایان عمر از مشکلات سخت جسمی خود رنج می برند.
 
در روز ۱۱ اکتبر هر سال ، جهت جلب رضایت دختران و حمایت از موضوعات مطرح شده، در مکان ها و ساختمان های تاریخی و مدرن جشن و نورپردازی  انجام می شود.
• برای مثال ، آبشار نیاگارا در این روز ، به رنگ مورد علاقه دختران یعنی صورتی در می آید و همچنین برج بلند مخابرات برلین نیز در این روز رنگ صورتی را برای نمای این برج تغییر می دهد.
 
علت نامگذاری روز جهانی دختر در ۱۱ اکتبر :
سوالی وجود دارد ، علت نامگذاری روز جهانی دختران در ۱۱ اکتبر چیست. با وجود کمپین های متعدد ، هر شخص دلایل خاصی را برای وجود چنین روزی اعلام می کرد اما چندین دلیل در این میان وجود داشت که باعث شد نظر سازمان ملل به آنها جلب شود:
حمایت از عدم ازدواج اجباری برای دختران حمایت از عدم خشونت علیه دختران و زنان
بهبود سطح آموزشی و عدم ازدواج کودکان دختر
 
گردآوری:بخش فرهنگ و هنر بیتوتهزنان روستایی ، توسعه کارآفرینی ونهادهای مدنی
7 مهر 1399