همایش کارآفرینی اجتماعی زنان (تهران- ۱۳۸۸)

ششمین همایش کارآفرینی زنان با موضوع کارآفرینی اجتماعی در تاریخ ۶ اسفند ۸۸ توسط انجمن زنان مدیر کارآفرین و انجمن ملی زنان کارآفرین در موسسه نیکوکاری رعد برگزار شد.

در این برنامه یک روزه ابتدا دبیر همایش به معرفی اهداف و محورها و برنامه های همایش پرداخت و از حضور شرکت کنندگان از بخش دولتی، دانشگاه ها، مراکز کارآفرینی و علاقمندان به موضوع کارآفرینی اجتماعی تشکر کرد و پس از آن مقاله دکتر میرطاهر موسوی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و عضو هیأت امنای موسسه خیریه کهریزک با عنوان «کارآفرینی و خلاقیت در زنان» ارائه شد. سخنرانی خانم مه لقا ملاح مادر محیط زیست ایران و رییس محترم جمعیت مبارزه با آلودگی محیط زیست فضای متفاوتی به همایش بخشید و آنچه از دل او برمی خاست بر دل جمله حاضران نشست و این خود موجب انبساط خاطر و رضایت این بانوی حافظ محیط زیست شد.

مقاله مشترک دو کارشناس ارشد کارآفرینی خانم ها زهرا عمرانی و زهرا بهروزآذر با موضوع «کارآفرینی اجتماعی و عوامل موثر بر توسعه آن در ایران» از استحکام، جذابیت و تأثیرگذاری لازم برخوردار بود به نحوی که براساس ارزیابی شرکت کنندگان، امتیاز بالایی گرفت. ارائه تجربیات کارآفرینی خانم ها سعیده قدس- موسس خیریه محک، دکتر فرح جمالی- مدیرعامل موسسه خیریه روزبه زنجان، زهرا بنیانیان- مدیرعامل موسسه خیریه صدیقین، فاطمه کبیر- مدیرعامل انجمن خیریه بانوان گرگان، و مقاله آقای سیدکمال الدین هادیان با موضوع «نقش سرمایه اجتماعی در کارآفرینی اجتماعی زنان» نیم روز اول را پایان بخشید و پس از صرف نهار در محوطه جنبی نمایشگاه حاضرین بار دیگر به سالن بازگشتند تا در جریان فعالیت های موسسه رعد، میزبان همایش قرار گیرند و به دنبال آن دکتر پروین معروفی مدیرعامل تعاونی توسعه یاران مهر به معرفی سابقه کار اجتماعی خود و فعالیت هایش در بخش دولتی و پس از آن حوزه های غیردولتی و تأثیرات اجتماعی فعالیت هایش پرداخت و محدودیت زمان همایش اجازه پخش کامل فیلم مربوط به پروژه توانمندسازی زنان شیرآباد زاهدان را نداد.

خانم فاطمه دانشور مدیرعامل و موسس خیریه مهرآفرین، آخرین کارآفرینی بود که با تشریح چگونگی شکل گیری و فعالیت های موسسه مهرآفرین، شرکت کنندگان را به صورت موردی با موضوع کارآفرینی اجتماعی آشنا کرد و همه این عزیزان تحسین مستمعین را به جهت کارهای بزرگی که در تهران و دیگر استان ها با هدف رساندن خیر اجتماعی و کم کردن مشکلات عمیق اجتماعی جامعه انجام داده اند، برانگیختند.

در بخش بعدی میزگرد «چالش ها و فرصت های کارآفرینی اجتماعی زنان» با حضور خانم ها، فیروزه صابر- رئیس هیأت مدیره انجمن زنان کارآفرین و فاطمه فرهنگ خواه- عضو انجمن و مدیرعامل انجمن حمایت از کودکان و نوجوانان توان یاب و آقایان دکتر محمدحسین زارعی- مشاور حقوقی و دکتر محمدرضا واعظ مهدوی عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد به مدیریت خانم فیروزه صابر مادر کارآفرینی زنان در ایران برگزار شد. پایان بخش برنامه، اهدای لوح تقدیر و یادمان همایش بود که به دستان هنرمند راما هوشمند وزیری کارآفرین جوان عضو انجمن و همکارانش ساخته شده بود و مورد توجه و تحسین شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت. مجری متبحر و ورزیده برنامه خانم ژاله صادقیان با انگیزه وافر اجتماعی، نقش تعیین کننده ای در اجرای برنامه ای وزین و تأثیرگذار ایفا نمود و عکس های یادگاری از یارانی که رفیق نیمه راه نشدند روزی خوش و به یادماندنی را برای همیشه در تاریخ کارآفرینی ایرانی و فعالیت های زنان توانمند ثبت کرد.